Live Below the Line Day 1: Eating healthy on a $1.50 a day Read more: Live Below the Line Day 1: Eating healthy on a $1.50 a day

WASHINGTON, May 8, 2012 – After our failed shopping trip yesterday, my husband and I decided to do a little research before we headed back out.  I tried to plan a menu that would give us at least a little bit of protein, vegetable and fruit every day.  I found a number of websites with advice on how to stretch your dollar at the grocery store.

As I mentioned last night, I fear that it will be impossible to get a healthy amount of fruits, vegetables and protein on a budget of $1.50, but we are determined to try.

We went to our local Shoppers with a list and calculator in hand.  It took us almost an hour and a half of calculating, putting things back, making more calculations, and finally making some tough choices.

We ended up with a grand total of $15.08 with taxes.  (I’m hoping to make up the 8 cents with a few things that should be left over at the end of the week).

This is what we got:

1 2lb bag of rice

1 1lb bag of lentils

1 1lb bag of black-eyed peas

1 3.49 lb pack of chicken thighs (4 thighs)

1 loaf of sliced white bread

1 3lb bag of frozen vegetables

1 package of American cheese singles

1 dozen eggs

We initially got an onion ($1.29/lb), a bunch or kale ($.99/lb), and a bunch of turnip greens ($.99/lb), but went with the 3 lb bag of frozen vegetables instead.  We figured that with the fresh vegetables we were going to get a lot of loss from waste and cooking down, while with the frozen vegetables we would end up with almost 3 pounds after it was cooked.

We didn’t get any fruits, fresh or otherwise.  One of the websites I looked at for advice on budget shopping suggested getting canned frozen orange pulp to mix with water and make juice.  We could not afford real frozen orange pulp, which was over $2.   We were going to have to choose between the frozen orange beverage we could afford- which was mainly high fructose corn syrup and other artificial ingredients- and a bag of black-eyed peas. We got the peas.  We also wanted mayo and contemplated peanut butter, but these proved to be outside our budget as well.

The protein was a point of contention.  My husband wanted to get two packs of chicken thighs for a combined price of $6.13 before tax while I wanted to buy one pack of chicken thighs and a dozen eggs for a combined price of $4.86.  We thought about getting hot dogs- they were  $1.29/lb- but we decided that the chicken would be healthier considering we were not going to get much in the way of fresh produce.

I finally won out, which is weird because I hate eggs.  Right now I am learning that you are far less picky when eating on a budget.  We also chose the American cheese singles, which are highly processed, but a way to get some calcium in our diet.

Spices and condiments are going to be hard to account for.  I think we will at least need some salt.  Giant brand salt is $.03/ounce.

I’m thinking if I am really careful, all I will need is one ounce, bringing my total for the week to $15.11.  This is a little over one cent over the line for each day.

If I can finish the week with two extra slices of cheese or ¼ cup of beans or lentils, I will have lived under the $15.00.

On the menu…

Our lunch today was an egg and cheese sandwich, on white bread, and a glass of tap water.  It cost about $.26 each.  I can’t say that it was extremely filling, but we got some protein and some calcium in our diet.

Read more: Live Below the Line Day 1: Eating healthy on a $1.50 a day | Washington Times Communities
Follow us: @wtcommunities on Twitter